Calendar 2020

Programs

U6

U8 Morning

U8 Afternoon

U10 Morning

U10 Afternoon East

U10 Afternoon West

U12 East

U12 West

Afterschool netball

Novice East

Novice West

Secondary Development East

Secondary Development West

U19

Saturday morning

Saturday morning

Saturday afternoon

Saturday morning

Saturday afternoon

Saturday afternoon

Saturday afternoon

Saturday afternoon

Thursday afternoon

Sunday morning

Saturday morning

Sunday Morning

Saturday Morning

Saturday afternoon

8am - 9.30am

8am - 10am

3pm - 5pm

8am - 10am

2pm - 4pm

4pm - 6pm

2pm - 4pm

3pm - 5pm

5pm - 7pm

9am - 11am

10am - 12pm

8am - 10am

10am-12pm

4pm - 6pm

MGS

MGS

CHIJ St Theresa Convent

Sportshub

Sportshub

MGS

MGS

HGS

Sportshub

HGS

MGS

Sportshub

MGS

MGS

Programs:

 

U6: Saturday morning 8am-9.30am at MGS

U8 Morning: Saturday morning 8am-10am at MGS

U8 Afternoon: Saturday afternoon 3pm-5pm at CHIJ ST Theresa Convent

U10 Morning: Saturday morning 8am-10am at Sportshub

U10 Afternoon East: Saturday afternoon 2pm-4pm at Sportshub

U10 Afternoon West: Saturday afternoon 4pm-6pm at MGS

U12 West: Saturday afternoon 2pm-4pm at MGS

U12 East: Saturday afternoon 3pm-5pm at HGS

Afterschool Netball: Thursday afternoon 5pm-7pm at Sportshub

Novice East: Sunday morning 9am-11am at HGS

Novice West: Saturday morning 10am-12pm at MGS

Secondary Development East: Sunday morning 8am-10am at Sportshub

Secondary Development West: Saturday morning 10am-12pm at MGS

U19: Saturday afternoon 4pm-6pm at MGS

Sportshub = OCBC Arena Hall 3

MGS = Methodist Girls' school

HGS = Haig Girls' School

KNC = Kallang Netball Centre

If venues are not available due to events, we will change venues to MGS or KNC

 

Term 1:

Programs: 10 weeks

U6: January 4, 11, 18 February 1, 8, 15, 22, 29, March 7, 14

U8 Morning: January 4, 11, 18, February 1, 8, 15, 22, 29, March 7, 14

U8 Afternoon: January 4, 11, 18, February 1, 8, 15, 22, 29, March 7, 14

U10 Morning: January 4, 11, 18, February 1, 8, 15, 22, 29, March 7, 14

U10 East Afternoon: January 4, 11, 18, February 1, 8, 15, 22, 29, March 7, 14

U10 West Afternoon: January 4, 11, 18, February 1, 8, 15, 22, 29, March 7, 14

U12 East: January 4, 11, 18, February 1, 8, 15, 22, 29, March 7, 14

U12 West: January 4, 11, 18, February 1, 8, 15, 22, 29, March 7, 14

Afterschool Netball: January 9, 16, 23, 30, February 6, 13, 20, 27, March 5, 12

Novice/Beginners East: January 5, 12, 19, February 2, 9, 16, 23, March 1, 8, 15

Novice/Beginners West: January 4, 11, 18, February 1, 8, 15, 22, 29, March 7, 14

Secondary Development East: January 5, 12, 19, February 2, 9, 16, 23, March 1, 8, 15

Secondary Development West: January 4, 11, 18, February 1, 8, 15, 22, 29, March 7, 14

 

Events (to be confirmed):

  • Daisy Tan: February – Secondary Development

  • SportReady Social League: March - Secondary Development

 

Public holidays:

- New Year’s Day: Tuesday 1 January

- Chinese New Year: Saturday 25 January and Sunday 26 January

Term 2:

Programs: 10 weeks

U6: March 28, April 4, 11, 18, 25, May 2, 9, 16, 23, 30

U8 Morning: March 28, April 4, 11, 18, 25, May 2, 9, 16, 23, 30

U8 Afternoon: March 28, April 4, 11, 18, 25, May 2, 9, 16, 23, 30

U10 Morning: March 28, April 4, 11, 18, 25, May 2, 9, 16, 23, 30

U10 East Afternoon: March 28, April 4, 11, 18, 25, May 2, 9, 16, 23, 30

U10 West Afternoon: March 28, April 4, 11, 18, 25, May 2, 9, 16, 23, 30

U12 East: March 28, April 4, 11, 18, 25, May 2, 9, 16, 23, 30

U12 West: March 28, April 4, 11, 18, 25, May 2, 9, 16, 23, 30

Afterschool Netball: March 19, 26, April 2, 9, 16, 23, 30, May 14, 21, 28

Novice/Beginners East: March 22, 29, April 5, 12, 19, 26, May 3, 10, 17, 31

Novice/Beginners West: March 28, April 4, 11, 18, 25, May 2, 9, 16, 23, 30

Secondary Development East: March 22, 29, April 5, 12, 19, 26, May 3, 10, 17, 31

Secondary Development West: March 28, April 4, 11, 18, 25, May 2, 9, 16, 23, 30

 

Events:

  • SGNA U12 Mini Quad series: April – U12

  • SportReady Social League: April - U10/U11

  • Centaurs Carnival: April - U10/U12/Secondary Development

  • National League: 26 May to 30 July – Secondary Development

  • Perth Trip: 29 May – 1 June – U12, Secondary Development

  • SGNA International Quad series - 27 & 28 June – Secondary Development

 

Public holidays:

- Good Friday: Friday 10 April

- Labor Day: Friday 1 May

- Vesak Day: Thursday 7 May

- Hari Raya Puasa: Sunday 24 May (& Monday next following day)

 

Term 3:

Programs: 10 weeks

U6: July 4, 11, 18, 25, August 1, 8, 15, 22, 29, Sept 5

U8 Morning: July 4, 11, 18, 25, August 1, 8, 15, 22, 29, Sept 5

U8 Afternoon: July 4, 11, 18, 25, August 1, 8, 15, 22, 29, Sept 5

U10 Morning: July 4, 11, 18, 25, August 1, 8, 15, 22, 29, Sept 5

U10 East Afternoon: July 4, 11, 18, 25, August 1, 8, 15, 22, 29, Sept 5

U10 West Afternoon: July 4, 11, 18, 25, August 1, 8, 15, 22, 29, Sept 5

U12 East: July 4, 11, 18, 25, August 1, 8, 15, 22, 29, Sept 5

U12 West: July 4, 11, 18, 25, August 1, 8, 15, 22, 29, Sept 5

Afterschool Netball: July 2, 9, 16, 23, 30, August 6, 13, 20, 27, Sept 3

Novice/Beginners East dates: July 5, 12, 19, 26, August 2, 16, 23, 30, Sept 6, 13

Novice/Beginners West dates: July 4, 11, 18, 25, August 1, 8, 15, 22, 29, Sept 5

Secondary Development East: July 5, 12, 19, 26, August 2, 16, 23, 30, Sept 6, 13

Secondary Development West dates: July 4, 11, 18, 25, August 1, 8, 15, 22, 29, Sept 5

 

Events:

  • Pesta Sukan Carnival: August – Secondary Development

  • Swifts Carnival: August - Secondary Development

  • Sharks Tournament: August – U8, U10

 

Public holidays:

- National Day: Sunday 9 August (& Monday next following day)

- Hari Raya Haji: Friday 31 July

 

 

Term 4:

 

Programs: 10 weeks

U6: Sept 19, 26, October 3, 10, 17, 24, 31, November 7, 14, 21

U8 Morning: Sept 19, 26, October 3, 10, 17, 24, 31, November 7, 14, 21

U8 Afternoon: Sept 19, 26, October 3, 10, 17, 24, 31, November 7, 14, 21

U10 Morning: Sept 19, 26, October 3, 10, 17, 24, 31, November 7, 14, 21

U10 East Afternoon: Sept 19, 26, October 3, 10, 17, 24, 31, November 7, 14, 21

U10 West Afternoon: Sept 19, 26, October 3, 10, 17, 24, 31, November 7, 14, 21

U12 East: Sept 19, 26, October 3, 10, 17, 24, 31, November 7, 14, 21

U12 West: Sept 19, 26, October 3, 10, 17, 24, 31, November 7, 14, 21

Afterschool Netball: Sept 17, 24, October 1, 8, 15, 22, 29, November 5, 12, 19

Novice/Beginners East: Sept 20, 27, October 4, 11, 18, 25, November 1, 8, 15, 22

Novice/Beginners West: Sept 19, 26, October 3, 10, 17, 24, 31, November 7, 14, 21

Secondary Development East: Sept 20, 27, October 4, 11, 18, 25, November 1, 8, 15, 22

Secondary Development West: Sept 19, 26, October 3, 10, 17, 24, 31, November 7, 14, 21

 

Events

  • SR Junior league: September – November – U12 & U10

  • SGNA Cup: October - November – Secondary Development

  • Sneakers Carnival: November – Secondary Development

  • SGNA School Carnival: November  – U10

  • Year End Carnival: November - Secondary Development

  • Year End party: November - All players and parents

  • Malaysia Trip: October – U12

  • SGNA Novice games - November

 

Public holidays:

  • Deepavali: Saturday 14 November

  • Christmas Day: Friday 25 December